Fură widget-ul Zamolxis Xl8!

Interviuri cu autoarea


F. E. Higgins – Interviu

În revista DIVERTA MAGAZIN din decembrie-ianuarie a apărut un interviu realizat între editura Corint Junior şi autoarea F. E. Higgins, cea care a scris CARTEA NEAGRĂ A SECRETELOR.
Here we go:
Cum v-aţi hotărât să deveniţi scriitoare de cărţi pentru copii, renunţând la cariera de profesoară şi la propria afacere pornită pe Internet? Are legătură cu faptul că aţi plecat din aglomerata şi zgomotoasa Londră şi v-aţi mutat într-un loc liniştit precum Kent?
Mi-am dorit întotdeauna să scriu, dar era dificil când lucram cu normă întreagă. E uşor să laşi alte lucruri să stea în calea adevăratelor tale dorinţe. În mod cert mutarea în Kent, pacea, liniştea şi ritmul diferit al vieţii pe care le-am descoperit aici m-au inspirat. A fost un nou început, cu idei proaspete şi energie de a scrie. Mi-a fost mult mai uşor să mă concentrez.
Ce vă inspiră?
Inspiraţia e pretutindeni – în oamenii pe care îi întâlnesc, în cărţile pe care le citesc, în filmele la care mă uit. Nu cred că vreunul dintre personajele mele este aidoma unui om pe care îl cunosc, dar influenţa se simte, e probabil un amalgam din mai multe persoane diferite. Îmi place să observ oamenii: pot să colecţionez astfel o grămadă de ticuri interesante, de manierisme şi obiceiuri amuzante. Cât despre poveşti, cred că scriem cu toţii aceeaşi poveste, dar într-un mod diferit şi, sper eu, original. Includ în ale mele fapte reale, evenimente neobişnuite despre care am citit – îmi place să citesc cărţi despre ciudăţenii din istorie şi să menţionez amănunte stranii din vremurile trecute.
Aveţi în minte un anume cititor atunci când vă scrieţi cărţile (cum ar fi fiica dumneavoastră)?
Fiica mea e prea mică acum ca să-mi poată citi cărţile; ei încă îi plac zânele. Când predam, erau anumiţi copii care aveau un simţ al umorului asemănător cu al meu şi mi-i imaginez citindu-mi cărţile şi distrându-se. Până la urmă, cred că scriu genul de cărţi pe care mi-ar fi plăcut să le citesc când eram copil.
Mulţi critici spun că atmosfera din “Cartea Neagră a Secretelor” este una dickensiană. A fost o influenţă voită sau mai degrabă una neconştientizată?
Sigur că am vrut să creez o atmosferă sinistră şi mizeră – necazurile sunt o adevărată probă de caracter – care ar putea fi asemănată cu cea a lui Dickens. Cred că e mai degrabă o influenţă inconştientă. L-am studiat pe Dickens la şcoală, dar “Cartea Neagră a Secretelor” e un produs al imaginaţiei mele. Îmi place ideea unei poveşti plasate într-o perioadă de dinainte de apariţia tehnologiei. Astăzi totul se schimbă foarte rapid; prefer să-mi plasez personajele pe cai sau în trăsuri şi să le dau răgaz să gândească.
Ce ne puteţi spune despre afirmaţia că aţi “găsit” povestea lui Joe Zabbidou în interiorul unui picior de lemn? Cum va influenţa acest artificiu următoarea carte despre aventurile lui şi ale lui Ludlow Fitch?
Cred că tuturor ne place ideea de a găsi ceva misterios şi străvechi într-un loc neaşteptat. Pe măsură ce am scris cărţile, am adunat multe obiecte interesante – toate joacă un rol în poveştile mele. În “The Bone Magician” e vorba de o baghetă şi în următoarea mea cartea, “The Eyeball Collector” – de un teanc de scrisori şi de un ochi fals!
Credeţi că povestea lui Joe Zabbidou s-ar putea petrece în realitate?
În realitatea creată de mine orice este posibil…
Cum v-a venit ideea ca acţiunea din a doua carte, “The Bone Magician”, să se petreacă în acelaşi timp cu cea din prima, legând şi personajele?
Eram reticentă în ceea ce priveşte scrierea unei continuări sau a unei cărţi care să explice ce s-a întâmplat înainte, aşa cum e la modă acum, pentru că voiam să creez personaje şi decoruri complet noi. Mi-a venit ideea unei cărţi scrisă în paralel pentru ca unele aspecte să se suprapună, dar să am totuşi libertatea de a dezvolta o nouă poveste. Următoarea carte va fi “poli-paralelă”, deoarece are elemente din primele două. E şi un joc de cuvinte, pentru că Polly din “Cartea Neagră a Secretelor” se întoarce (la cererea publicului!).
Va exista deci şi o a treia carte în serie?
Da, într-adevăr. Se numeşte “The Eyeball Collector” şi va apărea în februarie, anul viitor. S-ar putea chiar să existe şi a patra carte a seriei…